Sekcja
Szermierki

Złoto w Mistrzostwach Europy Juniorek w Jerozolimie

Anna Mroszczak, zawodniczka RMKS-u Rybnik, wróci z Mistrzostw Europy Juniorek (do 20 lat) ze złotym medalem z turnieju drużynowego. 4.03.2014 Polska reprezentacja w szpadzie kobiet w składzie: Anna Mroszczak (RMKS Rybnik), Jagoda Zagała (Piast Gliwice), Kamila Pytka (AZS AWF Warszawa), Aleksandra Zamachowska (KKS Kraków) zdobyła złoty medal podczas turnieju drużynowego Mistrzostw Europy Juniorek w Jerozolimie. Polki po turnieju indywidualnym zostały rozstawione z numerem 1 i tego miejsca nie oddały już do końca turnieju.
W walce 18  finału nasze reprezentantki były zwolnione w 1/4 wygrały ze Szwajcarią 45:30. W 12 finału na Polki czekała już reprezentacja Rosji. Mecz był bardzo zacięty, lecz po wspaniałej końcówce Aleksandry Zamachowskiej, Polki wygrały  45:41. W finale nasze  szpadzistki spotkały się z Włoszkami. Na szczęście wnioski wyciągnięte z turnieju indywidualnego pomogły Polkom na znakomity rewanż, i po horrorze w końcówce wygrały 45-44.

Złote szpadzistki MEJ Jerozolima 2014 od lewej. Anna Mroszczak, Kamila Pytka, Aleksandra Zamachowska, Jagoda Zagała

Startowało 15 drużyn
W turnieju indywidualnym Kamila Pytka z AZS AWF Warszawa zdobyła brązowy medal, 9 miejsce zajęła Aleksandra Zamachowska, 11 Jagoda Zagała, natomiast najmłodsza w składzie  Anna Mroszczak była 52.
Pomimo młodego wieku zawodniczka RMKS-u Rybnik, Anna Mroszczak, zakwalifikowała się na MEJ (20 lat) i był to jej pierwszy start w tej kategorii wiekowej w turnieju o takiej randze. Złoty medal w drużynie na takiej imprezie jest  aktualnie największym  osiągnięcia naszej młodej szpadzistki na arenie międzynarodowej.

ME Kadetek w Jerozolimie

Reprezentacja Polski Kadetek Turniej drużynowy  6 miejsce. Skład P. Wilaszek, J. Jagiełko, A. Rolek, A. Mroszczak . Trener reprezentacji szpady kobiet J.Achenbach

W dużym skrócie można napisać, że Ania Mroszczak zawodniczka RMKS-u Rybnik na Mistrzostwach Europy Kadetów w Jerozolimie zajęła 7 miejsce. Świetny wynik, który potwierdza jej wysoką formę i medalowe aspiracje. Pozostawia on jednak pewien niedosyt i może być motywacją do dalszej pracy.
Takie są fakty, znacznie trudniej opisać emocje (na granicy horroru), które sobie, trenerowi i nam zafundowała Ania w tym turnieju.
Być może sprawiła to ranga zawodów, że do fazy grupowej nasza zawodniczka przystąpiła wyraźnie sparaliżowana. Pierwsze trzy walki przegrane i kolejne trzy „do przodu”. W konsekwencji w fazie pucharowej rozstawienie na miejscu 38. i przed Anią bardzo trudna drabinka. Pierwsza walka z Sarah Jallot z Francji, stanowiąca rewanż za porażkę na tych samych zawodach rok temu. Wynik 15-13 dla Ani, choć było już 8-4 dla Francuzki. Kolejną przeciwniczką jest Eleonora de Marchi, do dzisiaj numer 1 na liście europejskiej. Znów rewanż, tym razem za porażkę na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata. Rewanż zdecydowanie udany, 15-10 dla Ani. Walka o wejście do czołowej ósemki to prawdziwy horror. Oceane Tahe to znakomita zawodniczka z Francji, z którą Ania poradziła sobie niedawno w Bratysławie. I tym razem do stanu 10-10 walka była wyrównana. Później coś się zepsuło i przy stanie 14-11 dla reprezentantki trójkolorowych rezultat wydawał się przesądzony. Na szczęście Ania miała odmienne zdanie, zadała cztery trafienia pod rząd kończąc zwycięsko wynikiem 15-14. Prawdopodobnie emocje poprzedniej walki spowodowały, że pojedynek o medal z Alessandą Bozzą z Italii zakończył się wyraźną porażką 5-15. Bardzo dobrze dysponowana Włoszka doszła dzisiaj do finału ulegając w nim Białorusince Khlystunovej 14-15.