Sekcja
Szermierki

Złota Drużyna szpadzistów z RYBNIKA

W miniony weekend we Wrocławiu odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski juniorów w szermierce.

W pierwszym dniu rozegrano turniej indywidualny, gdzie bardzo dobrze, aż do 1/4 finału walczył Wojciech Sworowski, niestety lider klasyfikacji i jeden z faworytów turnieju niespodziewanie uległ Sewerynowi Brzozowskiemu z Legii Warszawa w 1/4 finału (12:15) i ostatecznie zajął 5 miejsce. Pozostali klubowi koledzy zajęli odpowiednio:

• Jan Kordas - 12 m
  • Krystian Fajkis – 28 m
  • Zachariasz Kłosek 38m
  • Kotas Maciej 49 m
  • Brewczyk Maciek 52 m
  • Gryt Maciej 59 m

W drugim dniu rozegrano turniej drużynowy. Drużyna RMKS I Rybnik w składzie (Sworowski, Kordas, Kłosek, Fajkis) po wielkim niedosycie z dnia poprzedniego rozstawiona została na 4 miejscu po walkach indywidualnych. Z pierwszej fazy turnieju nasi zawodnicy byli zwolnieni. W 1/4 finału i w pierwszym pojedynku zawodnicy RMKS spotkali się z Górnikiem Radlin, z którymi wygrali dość spokojnie 45:35, w 1/2 finału rywal był bardziej wymagający, Legia Warszawa, rozstawiona z numerem "1" z dwoma medalistami dnia poprzedniego złotym medalistą Andrzejem Packiem i brązowym Sewerynem Brzozowskim. Po walkach RMKS wygrywa z 45:34.

W finale nasi zawodnicy spotkali się z bardzo dobrze walczącą tego dnie drużyną KKS Kraków. Po bardzo wyrównanych 8 walkach przy stanie 28:27 dla RMKS na ostatnią walkę wyszli Wojciech Sworowski (RMKS) i Szczepan Budek (brązowy medalista MP z KKS-u). Nasz zawodnik od początku 3 minutowego pojedynku nie dał złudzeń zawodnikowi KKS-u i wygrał swoja walkę 17:9 i cały mecz 45:36 dla RMKS-u Rybnik, który tym samym zdobywa tytuł Drużynowego Mistrza Polski juniorów w 2008 roku.

Druga drużyna RMKS II w składzie: Brewczyk, Kotas, Gryt zajęła 9 miejsce.

Złoty medal w Mistrzostwach Polski to kolejny ogromny sukces rybnickiej szermierki oraz owoc wieloletniej systematycznej pracy duetu trenerskiego Artura Fajkisa i Krystiana Fajkisa pracujących z grupą szpadzistów i szpadzistek. Oczywiście nie można tu pominąć faktu, że sukcesy Wojtka Sworowskiego, możliwe są również dzięki pomocy i wyrozumiałości Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu Liceum Sióstr Urszulanek, którego jest uczniem.