Szermierki

Ósme miejsce naszego szpadzisty w Pucharze Świata Juniorów w Helsinkach

W miniony weekend 21.11.2009 w Helsinkach odbył się kolejny w tym sezonie Puchar Świata juniorów w szpadzie męskiej. Z dwunastu reprezentantów Polski bardzo dobrze zaprezentował się zawodnik RMKS ? u Rybnik Wojciech Sworowski, który zajął 8 miejsce, najlepsze w dotychczasowych startach na PŚ.
W turnieju startowało 84 zawodników, Wojtek po walkach eliminacyjnych rozstawiony był z numerem 53. W walce o „32” musiał zmierzyć się z wyżej rozstawionym Norwegiem Joakimem Vonenem, który tydzień temu podczas PŚ w Laupheim zdobył srebrny medal. Lecz Wojtek świetnie poradził sobie z przeciwnikiem i pewnie wygrał 15:11. W walce o 1/16 finału nasz zawodnik spotkał się z mało znanym Rosjaninem z którym wygrał 15:13. W walce o finałową „8” Sworowski zmierzył się z aktualnie 2 zawodnikiem z list światowych Lorenzo Bruttinim z Włoch, który niespełna dwa tygodnie temu wywalczył brązowy medal na ME juniorów w Danii. Walka na początku była bardzo wyrównana, dopiero w drugiej tercji Bruttini objął prowadzenie 10:7. W trzeciej tercji niespełna 1 minutę do końca walki Włoch prowadził już 13:9. Lecz Wojtek należy do zawodników walczących do końca i w ciągu ostatnich 30 s. zadał 6 kolejnych trafień (w tym jedno trafienie obopólne) i walka zakończyła się zwycięstwem rybnickiego zawodnika 15:14. W finałowej „8” Sworowski zmierzył się z Andreasem Jonssonem ze Szwecji, niestety po bardzo emocjonującej walce przegrał 12:15 i ostatecznie zajął 8 miejsce.
Na uwagę zasługuję również fakt, że aż czterech reprezentantów Polski zajęło miejsca w finałowej „8”
To już trzeci w tym roku występ rybnickiego szpadzisty na planszach światowych do tej pory Wojtek zajął odpowiednio: 11 miejsce w Bratysławie, 93 w Laupheim oraz 8 w Helsinkach.