Szermierki

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2009 w szermierce

W minionym tygodniu w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w szermierce będąca jednocześnie Mistrzostwami Polski juniorów młodszych. W OOM stratowało 48 najlepszych zawodników z całej Polski wyłonionych z turniejów kwalifikacyjnych, które odbywały się w ciągu całego roku. Nasze miasto reprezentowało siedmiu szpadzistów z Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego: Jan Kordas, Zachariasz Kłosek, Maciej Gryt, Maciej Brewczyk, Maciej Kotas, Krystian Fajkis i Kamil Naszkowski.
W pierwszym dniu zawodów rozegrany został turniej indywidualny w którym najlepiej spisali się Jan Kordas i Maciej Kotas zajmując odpowiednio 13 i 16 miejsce. W całym turnieju Jasiu i Maciek walczyli znakomicie i dopiero w walce o szeroki finał przegrali swoje pucharowe pojedynki i ostatecznie zajęli miejsca w pierwszej „16”. Pozostali nasi zawodnicy zajęli odpowiednio: Kamil Naszkowski 20 miejsce, Krystian Fajkis 21 miejsce, Maciej Gryt 25 miejsce, Zachariasz Kłosek 30 miejsce, Maciej Brewczyk 37 miejsce

W drugim dniu zawodów rozegrany został turniej drużynowy. W turnieju drużynowym mogło startować tylko 12 ekip z całej Polski wyłonionych w drodze całorocznej eliminacji Klub RMKS mógł wystawić dwie drużyny jako jeden z nielicznych w kraju. Po turnieju indywidualnym nasze drużyny w składzie RMKS I (Kordas, Kłosek, Fajkis, Kotas) rozstawia była z numerem 4, a RMKS II (Brewczyk, Naszkowski, Gryt) z numerem 7 .
W walce o 1/4 finału drużyna RMKS I była zwolniona, natomiast RMKS II musiał się zmierzyć z Piastem Gliwice i po bardzo emocjonującym meczu nasza druga drużyna wygrała 45:43 na uwagę zasługuje fakt, że w ostatniej walce Maciej Brewczyk wygrał swój pojedynek aż 8:3 ! W walkach ćwierćfinałowych RMKS I spotkał się z KKS II Kraków, natomiast RMKS II ze Startem Opole. Niestety obie drużyny przegrały swoje pojedynki o wejście do strefy medalowej i pozostała im tylko walka o miejsca 5-8. Drużyna RMKS I świetnie poradziła sobie w kolejnych meczach nie dając szans swoim rywalom wygrywając z Zerwikapturem Kraków 45:32 i Muszkieterem I Gliwice 45:40 i ostatecznie zajęła V miejsce. Natomiast RMKS II przegrał swój drugi mecz z Muszkieterem I Gliwice 28:45 i pozostała im tylko walka o miejsce 7 z Zerwikapturem Kraków. Pomimo dwóch porażek nasz drugi zespół zdołał się zmobilizować i po bardzo wyrównanych walkach wygrał 45:43 i ostatecznie zajął 7 miejsce