Szermierki

Mistrzostwach Świata w szermierce w Jordanii

Po bardzo udanym sezonie zawodnik RMKS-u Rybnik Krystian Fajkis zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata Kadetów w szermierce w szpadzie męskiej. Krystian zajął 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Polskiego Związku Szermierczego i razem z kolegami, Mateuszem Rokiem z T.S Górnika Radlin oraz Sebastianem Majgierem z Piasta Gliwice reprezentowali Polskę na MŚ Kadetów. Turniej indywidualny kadetów odbył się 30.03.2011 w Mer Morte 60 km od Ammanu w Jordanii.

W turnieju startowało 81 szpadzistów z całego świata. W  eliminacjach Krystian wygrał 3 walki z 6 (3 pozostałe przegrał 1 trafieniem). Do walk pucharowych nasz zawodnik przystępował z numerem 37. W pierwszej walce pucharowej o „32” Fajkis spotkał się z zawodnikiem ze Szwecji Haglund Daniel i niestety po bardzo wyrównanym pojedynku  przegrał 13:15 i odpadł z turnieju zajmując  44 miejsce.  Jest to pierwszy start Krystiana Fajkisa w Mistrzostwach Świata i był on  nieco lepszy od startu w Mistrzostwach Europy,  gdzie Krystian zajął 55 miejsce. Mamy nadzieję, że doświadczenie, które zebrał w tym sezonie, starty w najważniejszych imprezach w swojej kategorii wiekowej przydadzą się w przyszłym roku w kategorii juniora(do 20 lat).

Kolejność MŚ Kadeci
1 Lorenzo Buzzi (Włochy)
2 Tim Kuchalski (Niemcy)
3 Daniel Berta (Węgry))

3. Cimini Gabriele (Włochy)
5 Guillermo Sanchez Rodriguez (Hiszpania)
44 Krystian Fajkis (Polska)

W Mistrzostwach Świata Juniorów brał udział jeszcze jeden rybniczanin, wychowanek klubu, aktualnie trenujący w AZS AWF Kraków Wojciech Sworowski, który startował w turnieju indywidualnym oraz drużynowym Mistrzostw Swata Juniorów.

M. Antkiewicz, trener Artur Fajkis, W. Sworowski, R. Szwalbe, S. Brzozowski

Wojtek w turnieju indywidualnym zajął 37 miejsce natomiast w drużynie wraz z Mateuszem Antkiewiczem z Muszkietera Gliwice, Rafałem Szwalbe i Sewerynem Brzozowskim  z STSzerm Legia Warszawa zajął bardzo dobre 5 miejsce w stawce 26 drużyn,  przegrywając o strefę medalową z drużyną Francji 29:45.