Szermierki

Mistrzostwa Europy Juniorów w Danii (Odense)

Przez cały tydzień, od 1.11 do 6.11 2009, w Odense w Danii odbywały się Mistrzostwa Europy juniorów w szermierce. W niedzielę , tj. 2.11.2009, odbył się turniej indywidualny szpadzistów, gdzie wśród 89 zawodników z 25 krajów całej Europy znalazł się również szpadzista RMKS-u Rybnik Wojciech Sworowski.
Turniej zaczął się od fazy grupowej (zawodnicy podzieleni na grupy 7 i 6 os. walczą każdy
z każdym do 5 trafień). Wojtek wygrał 3 z 6 pojedynków i do walk pucharowych przystępował z numerem 49. W pierwszym pojedynku pucharowym w fazie 1/32 finału Wojtek zmierzył się z reprezentantem Belgii , Ferot Francis Xavier. Po bardzo wyrównanym pojedynku, przegrał 12:15 i ostatecznie zajął 52 miejsce. Niestety, nie był to udany dzień dla wszystkich polskich szpadzistów w turnieju indywidualnym. Reprezentacyjni koledzy Wojtka przegrali w tej samej fazie turnieju.

36 miejsce Seweryn Brzozowski (Legia Warszawa)
42 miejsce Filip Broniszewski (Muszkieter Gliwice)
52 miejsce Wojciech Sworowski (RMKS Rybnik)
60 miejsce Jan Sobiecki (AZS AWF Kraków)

Turniej Drużynowy. 5.11.2009

W turnieju drużynowym wystartowało 17 drużyn. W każdej drużynie startuje 3 zawodników i jeden rezerwowy, walki pomiędzy drużynami odbywają się „każdy z każdym” do 45 trafień (każdy zawodnik walczy do 5 trafień lub 3 minuty, wynik jest przejmowany przez kolejnego zawodnika do 10 ..15 itd.

Skład reprezentacji Polski: Broniszewski, Sworowski, Sobiecki, Brzozowski. Drużyna była rozstawiona z numerem 12 po turnieju indywidualnym.
Od początku turnieju widać było, że nasi reprezentanci chcą się odkuć za niepowodzenia w turnieju indywidualnym. W 1/8 finału uporali się z zawsze niewygodnymi Szwajcarami, których pokonali 35:30 po bardzo nerwowej końcówce meczu. W ćwierćfinale wygrali z rewelacyjnymi Szwedami, którzy dopiero co odprawili z kwitkiem drużynę Rosji . W półfinale nasi zawodnicy stanęli przed pierwszą medalową szansą. Przez większość meczu z Węgrami wydawało się, że wyjdą z tej konfrontacji zwycięsko, jednak Madziarzy mieli znakomita końcówkę meczu i naszym przyszło walczyć o trzecie miejsce. W walce o brązowy medal nasi zawodnicy nie poradzili sobie Włochami i nieznacznie przegrali 39:45 zajmując ostatecznie najgorsze dla sportowca czwarte miejsce.