Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania, określoną w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:
- prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
- osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
- będące osobami duchownymi (art 1 ustawy).
Forma takiego opodatkowania wybierana jest najczęściej przez osoby świadczące różnego rodzaju usługi.
W porównaniu z podatkiem dochodowym osób fizycznych, który płacony jest od dochodu (tu uwzględniamy koszty uzyskania przychodu), podstawową zasadą opodatkowania w tej formie jest płacenie zryczałtowanego podatku wedle niższej stawki, ale od całego uzyskanego przychodu.
Ustawa obowiązująca "ryczałtowców" (w art. 14a) przewiduje możliwość przekazania 1% z należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Rozliczenia takiego dokonuje się w formularzu PIT-28, w pozycjach 132-134, wedle takich samych zasad, jakie obowiązują podatników rozliczających się na PIT-36 i PIT-37.
Podatnicy, korzystający ze zryczałtowanej formy opodatkowania, muszą jednak pamiętać, że wyboru organizacji pożytku publicznego i deklaracji przekazania 1% podatku muszą dokonać najpóźniej 31 stycznia 2009 roku. Wtedy bowiem dla tej grupy podatników mija termin składania zeznań podatkowych.