Sesyjne – ściśle związane z konkretną wizytą użytkownika na stronie.

Aktualności

(30.05.2011)

Wielki sukces Ani Mroszczak

Pierwszy medal w historii rybnickiej szermierki w szpadzie dziewcząt OPOPLE 2011 W miniony weekend w Opolu odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski młodzików w szpadzie dziewcząt i chłopców. Oczywiście na tej imprezie nie mogło zabraknąć rybnickich szermierzy. W szpadzie dziewcząt RMKS reprezentowała Anna Mroszczak, natomiast w szpadzie chłopców, aż 10 zawodników; Kacper Kordas, Bartosz Mencel, Łukasz Kubicki, Igor Tymusz, Ryszard Kałuziński, Jakub Kołodziej, Jakub Wypchoł, Tomasz Wąsiewicz, Oskar Gawałek, Jarosław Fajkis.

W sobotę nasi zawodnicy startowali w turnieju indywidualnym. W  szpadzie dziewcząt startowało 107 zawodniczek, a w szpadzie chłopców 104 z całej Polski.  Pomimo tak ogromnej rywalizacji nie zawiodła Anna Mroszczak, która zajęła 2 miejsce i  zdobyła srebrny medal. Ania  w fazie eliminacyjnej wygrała wszystkie swoje pojedynki i do walk pucharowych  przystępowała  z numerem „3”.  W fazie pucharowej nasza zawodniczka walczyła wspaniale pokonując, aż do finału wszystkie swoje przeciwniczki. W finale Ania spotkała się ze swoją największą rywalką w tym sezonie, Justyną Jagiełko,  z Pałacu Młodzieży Katowice. W walce finałowej,  Ania bardzo źle rozpoczęła pierwszą część  walki,  przegrywając 0:2 i 2:5, co zmusiło ją do zmiany taktyki walki ustalonej przed spotkaniem. Uciekający czas  pojedynku  oraz bardzo dobra walka w  obronie Jagiełko nie pozwoliły rybniczance na odrobienie kilkupunktowej przewagi. Walka zakończyła się wynikiem 12:6 dla Jagiełko. Jest to największy do tej pory sukces  młodej  szpadzistki z Rybnika, która srebrnym medalem  Mistrzostw Polski zakończyła bardzo udany sezon 2010/2011 w kategorii młodzika. Przypomnijmy, że Ania wygrała listę klasyfikacyjną w kategorii młodzika  Polskiego Związku Szermierczego. Ania , zapisze się również w historii RMKS-u jako pierwsza szpadzistka  , która zdobyła medal w tej broni dla klubu.

„64” – zwolniona

„32” Mroszczak – Gancarz Justyna (UKS Jedynka Laszki) 12:5

„16” Mroszczak – Gryszka Agnieszka (KS Szpada Wrocław) 12:4

„8” Mroszczak – Zamachowska Wiktoria (KKS Kraków) 12:9

Ćwierćfinały:
Aleksandra Obońska (WLKS Kmicic Częstochowa)
- Agnieszka Kaczmarska (UKS Sokolik Krosno) 12:5

Justyna Jagiełko (Pałac Młodzieży Katowice)

Jagiełko - Mroszczak 12:6

Drugiego dnia odbył się turniej drużynowy. W turnieju szpady chłopców zgłosiły się 23 drużyny, natomiast w szpadzie dziewcząt 24. Do turnieju chłopców RMKS zgłosił dwie drużyny:

RMKS I w składzie: Kacper Kordas, Ryszard Kałuziński, Jakub Kołodziej, Bartosz Mencel oraz

RMKS II w składzie : Jarosław Fajkis, Igor Tymusz, Jakub Wypchoł, Łukasz Kubicki. Oba zespoły zaczynały walkę o najlepsza „16”. Pierwsza drużyna spotkała się z II Kmicicem  Częstochowa i pewnie wygrała 36:22, natomiast II RMKS przegrał  z MKS  Gryf Mielec  21:36 i  musiał pożegnać  się z  turniejem zajmując 19 miejsce. Drużyna I RMKS w walce o ćwierćfinał  zmierzyła  się z  T.S Górnik Radlin. Niestety tym razem zawodnicy z Radlina byli jeszcze zbyt mocni dla naszej młodej drużyny i pewnie wygrali 36:19. Po tej przegranej naszej drużynie pozostała walka o miejsca 9-16. Nasza drużyna w drodze do walki w „finale B”  pokonał kolejno:

MKS II Kusy Szczecin 30:21oraz  WLKS Kmicic I Częstochowę 23:22. W walce o 9 miejsce I  RMKS Rybnik zmierzył się z STSzerm Legią Warszawa i po bardzo zaciętym pojedynku przegrał 23:27 i zajął 10 miejsce.